Zbrojní průkaz: co vás čeká a nemine na cestě k jeho získání

15.05.2021

Chtěli byste si pořídit zbrojní průkaz? V následujících řádcích zjistíte, jak jej získat a co vás čeká při přípravě na úspěšné složení zkoušek. Připravit se totiž musíte nejenom prakticky, ale i teoreticky. V České republice je získání zbrojního průkazu podmíněno podstoupením zkoušky před odbornou komisí nebo komisařem.

Obecné podmínky k získání zbrojního průkazu

K získání zbrojního průkazu je potřeba splnit několik základních podmínek. Ty se dělí na obecné a odborné. Každý, kdo chce získat zbrojní průkaz, musí splňovat následující:

  • určitý věk, jehož hranice se liší podle skupin zbraní, trvalý pobyt na území České republiky,
  • být zdravotně způsobilý,
  • svéprávný,
  • trestně bezúhonný,
  • spolehlivý.

Odborné podmínky k získání zbrojního průkazu

Co se splnění odborných podmínek týče, ty spočívají v tom, že se zájemce o získání zbrojního průkazu seznámí s celým procesem získání průkazu. Seznámí se tedy s testovými otázkami, naučí se bezpečně manipulovat se zbraní a také se s ní naučí zacházet, jelikož součástí zkoušky je i střelba na terč.

Nepodceňujte přípravu

Pokud chce člověk získat zbrojní průkaz, testy jsou nezbytnou součástí procesu. To zahrnuje naučení se a pochopení všech testových otázek. Jakmile je uchazeč zvládá, neměl by zapomínat ani na střelecké kurzy a návštěvy střelecké školy. Místo, kde bude navštěvovat kurzy střelby, by si měl vybírat podle svého bydliště. Skvělou možností pro Pražáky je například Střelecká škola Praha.

Přípravu na zkoušky k získání zbrojního průkazu rozhodně nepodceňujte. Přeci jen se jedná o dovednost, která vás opravňuje k držení střelné zbraně, co může být nebezpečná, pokud se ocitne ve špatných rukou. S poctivou přípravou a odstřílenými hodinami na střelnici je ale získání zbrojního průkazu hračka.