Tvrdé dřevo aneb kde byste s těmito poleny měli topit?

28.10.2021

Na topení se v současné době běžně používá nejenom měkké palivové dřevo, ale v mnohých situacích je výhodnější použít tvrdé dřevo. Disponuje totiž celou řadou výhod, které oceníte především při vlastnictví krbových kamen nebo krbové vložky.

Jakékoliv palivové dřevo byste však měli bez ohledu na tvrdost pořizovat pouze u renomovaného dodavatele, u něhož máte jistotu dostupných pořizovacích cen dřeva a také solidního obchodního jednání.

Výhody tvrdého dřeva

Největší výhodou tvrdého dřeva je nepochybně nízký obsah vysoce hořlavé pryskyřice. Možná se vám to teď bude zdát divné, nicméně absence pryskyřice příznivě podporuje dlouhou dobu hoření s konstantní výhřevností. Kvůli tomu sice není tvrdé dřevo vhodné na zátop, ovšem na druhou stranu se perfektně hodí na udržování ohně během dlouhých zimních večerů nebo přes noc. Pokud tedy nechcete, aby vám kamna do rána vyhasla, přiložte do nich tvrdé dřevo na topení.

Které dřevo je tvrdé?

Tvrdé štípané palivové dřevo nejčastěji bývá reprezentováno dubem, habrem, javorem nebo jasanem. Všechny tyto dřeviny patří mezi velmi oblíbenou volbu všech majitelů krbových kamen, a to především díky schopnosti udržovat teplotu topeniště. Prodej palivového dřeva je pak realizován hlavně prostřednictvím internetových stránek, na nichž si vyberete příslušný rozměr, v němž si chcete bukové palivové dřevo pořídit.

Jak dopravit polena domů?

Vždy byste pochopitelně měli usilovat o nákup vysoce kvalitních polen. Suché palivové dřevo a krbové dřevo prodávané ve specializovaném obchodě pochází převážně z českých lesů, takže se můžete spolehnout na jeho kvalitu. Při velkoobjemovém nákupu se navíc nemusíte strachovat ani o dopravu, protože dodavatel vám veškeré tvrdé i měkké březové dřevo doveze k vám domů. Dovoz zabezpečují vozidla různých velikostí, takže je možné dodání prakticky kamkoliv.

Máte-li doma krbová kamna, pak je samozřejmě nejlepší kombinovat tvrdé a měkké palivové dřevo. Tím pádem docílíte efektivního vytápění s maximalizací výhod obou typů dřevin.