Tlaková nádoba – využití vzdušníků v různých oblastech průmyslu

04.01.2023

Tlakové nádoby neboli vzdušníky jsou využívány pro různé účely. Jde o významnou součást vzduchového kompresoru. Výběru je přitom třeba věnovat náležitou pozornost. Čeká vás totiž na výběr z několika možností.

Tlakové nádoby

Vzduchový kompresor, který čelí nárazově vyšším spotřebám vzduchu, se neobejde bez tlakové nádoby. Jde o zásobu média, díky které lze vyrovnat kolísání a pulzování tlaku. Vybírat přitom můžete z různých provedení. Dostupné jsou vzdušníky s podstavcem i bez podstavce, a to v ležatém i stojatém provedení. Důležitým parametrem je také pracovní tlak, který se nejčastěji pohybuje mezi 11 až 42 bary. Jde o základní kritéria pro výběr, ovšem nabízí se i několik dalších aspektů, které byste při výběru neměli opomenout.

Další parametry

Kromě samotného provedení a pracovního tlaku je dobré zaměřit se i na povrchovou úpravu tlakové nádoby. Kvalitní vzdušníky jsou vyrobeny z odolných ocelových plátů, ovšem povrch se může lišit. Nejzákladnější úpravou jsou RAL barvy. O něco kvalitnější úpravou je pak práškové lakování. Tou nejlepší volbou je pozinkování. Nádoby mohou být ošetřeny i uvnitř - například pro potravinářství je vhodné vnitřní hliníkové lakování a elektrické vyhlazování.

Tlaková nádoba

Aby mohla tlaková nádoba správně sloužit, jsou nutné vhodné přípojky. Každý vzdušník je opatřen otvory pro různé armatury. Tlakovou nádobu si můžete pořídit samostatně, bez armatur, či včetně veškerého příslušenství a pojistných armatur. Jde například o pojistný ventil pro odpouštění média či tlakoměr. Dále pak kulové kohouty na přívodu a odvodu a kulový kohout pro odkalení. Výběr záleží pouze na vás a vašich potřebách.

Ke vzduchovému kompresoru by vám neměla chybět kvalitní tlaková nádoba. Nabídka je pestrá, stačí tak jen najít to pravé.