Paletizační vidle a jejich využití v provozu

27.05.2020

Při přepravě a ukládání zboží zejména ve skladech k urychlení logistického procesu je důležité využívat paletizaci. K tomu, aby práce se zbožím byla co nejefektivnější a nejrychlejší, je vhodné používat pomocníky, kteří si s tím poradí. K nim patří i paletizační vidle.

Paletizační vidle
Paletizační vidle

Co je paletizace

Paletizace je metoda přepravy a ukládání zboží na paletách. Tato metoda umožňuje komplexně zmechanizovat ložné, dopravní i skladovací práce a podstatně zkrátit prostoj vagónů a nákladních aut při překladech. Zvětšuje také kapacitu vozidel i skladů a snižuje také náklady na obaly a tím i dopad na životní prostředí. Při paletizaci se využívá paletizační technika a zařízení, které jsou schopny plnohodnotně zastoupit lidskou fyzickou práci - tedy ruční paletizaci.

Pomocníci při paletizaci

Dalších pomocníků při paletizaci je více. Jedním z nich jsou i paletizační vidle, které se připevňují k čelnímu nakladači, ale případně mohou být připojeny i na traktor. Vidle jsou primárně určené k manipulaci s materiály na paletách a na jejich případnou dopravu na kratší vzdálenosti po rovných a zpevněných cestách nebo uvnitř logistických skladů. Na ochranu palet a zboží na nich se zase využívají paletizační pytle, které umožňují opakované použití při skladování.

Paletizační vozíky přepraví i zváží zboží

Nízkozdvižné vozíky s elektrickým motorem pojezdu a zdvihu - to jsou paletizační vozíky. Jsou skvělým pomocníkem pro přepravu zboží. Mají vysoký výkon a nízkou spotřebu elektrické energie. Některé vozíky mají také váhu, kde po naložení zboží na vozík okamžitě znáte váhu naloženého zboží. Zboží, které je převáženo se balí do ochranných paletizačních fólií. Je tak zabráněno tomu, aby se zboží při přepravě nějak poškodilo nebo znehodnotilo.

Díky skvělému a promyšlenému systému je práce ve skladech ulehčena a zkvalitněna na maximum.