Meteority – získejte jedinečný kousek do své sbírky

13.08.2020

Meteority nepatří zrovna mezi typické předměty patřící do sbírek. Přesto se jistě najde pár lidí, kteří kouzlu vesmíru propadli. Zakoupením takového malého kamene získáte zcela jedinečný předmět, pomocí něhož můžete zkoumat historii vesmíru, popřípadě konkrétní planety. Nutno ovšem podotknout, že sbírání meteoritů patří mezi ty dražší koníčky.

Meteority ze dna jezera Čerbakul
Meteority ze dna jezera Čerbakul

Co je vlastně meteorit?

Meteority jsou popisovány jako menší kosmická tělesa, které díky příznivým podmínkám dopadly na povrch planety Země nebo jiné planety. Pokud větší těleso vnikne do atmosféry, vidíme světelný jev nazývaný meteor. Většina meteoritů se však při průletu zemským obalem rozpadne, nebo se roztaví. Proto je vcelku vzácné najít velký a dostatečně zachovalý předmět. Odborníci dokáží jeho trvanlivost odhadovat podle světla, kterým září při průletu atmosférou.

Jak meteority získat?

Je však velice nepravděpodobné, že byste celé dny a noci strávili u speciálního dalekohledu pozorováním oblohy. Pokud byste meteorit zaznamenali ve fázi letu, což se skutečně může stát, a to zejména v noci, pak by na řadu přišla mnohem obtížnější část - a to jeho nalezení. V hornatějším a trochu zarostlejším terénu je to skoro nemožné. Proto je daleko jednodušší zavítat na stránky specializovaného obchodu, kde si můžete pohodlně jakýkoliv meteorit koupit.

K dispozici jsou meteority z celého světa

Jak už bylo řečeno, k dispozici je opravdu široké spektrum různých meteoritů. Vybírat je můžete buď podle názvů nebo podle oblastí dopadu. Například chondrit z ruského Čeljabinsku dopadl uprostřed února roku 2013 poblíž tohoto města. Je součástí jednoho z nejslavnějších zdokumentovaných dopadů meteoritů, protože se jednalo o bezmála tunu vážící těleso. Ze dna jezera Čerbakul byly vytaženy tisíce fragmentů, z nichž některé mohou zdejší obyvatelé ještě dnes sbírat na březích.

Nemusíte čekat, až vám meteorit spadne na zahradu. Nebylo by to ani ekonomické, ani bezpečné. Jednoduše si jej zakupte na internetu a doplňte tak vaši sbírku o neobvyklé předměty.