Kompostéry se hodí do každé zahrady

29.05.2020

Každý z nás, kdo bydlí v domě se zahradou nebo jen tráví spoustu času na své chatě za městem, se aspoň jednou zamýšlel nad tím, co by mohl udělat se vším tím přebytečným, biologickým odpadem. Dnes lze s touhle myšlenkou naložit vcelku rychle a reálně, a to díky kompostérům. Představují novodobý trend, který by měl patřit do každé zahrady. Ulehčí vám totiž spoustu práce.

Dřevěný kompostér z kulatiny
Dřevěný kompostér z kulatiny

K čemu vlastně slouží?

Kompostéry zpracovávají přebytečný zahradní odpad, například posekanou trávu, vytrhaný plevel či zbytky stravy a vytváří tak kvalitní využitelné hnojivo. Je potřeba si však uvědomit, že ne všechno přebytečné, co doma máte, patří automaticky sem. Využít se dá pouze bioodpad. To znamená, že zde rozhodně nepatří kusy plastu či dřeva, popel z uhlí či zvířecí exkrementy. Pak by totiž velice snadno mohla místo hnojiva vzniknout smradlavá, nevzhledná skládka.

Hodí se všude

Ať už máte obrovskou, zelení obrostlou zahradu nebo jen drobný pozemek s malou zahrádkou, kompostéry se dají využít všude. Velikost vašeho pozemku je důležitá pouze při výběru velikosti vašeho pomocníka. Pro menší využití se doporučují typy s objemem 900 litrů. A naopak pro pořádné, zaneprázdněné zahradníky se hodí velikost zhruba od objemu 1 800 až 4 500 litrů. Stejně tak je dobré zvolit si materiál. V nabídce nejpoužívanějších rozhodně figuruje dřevo a plast. Je jen na vás, který z nich se vám zdá jako lepší volba. A pokud si nejste jisti, nebojte se poradit s odborníkem.

Výhodná investice

Cena kompostérů se odvíjí primárně od jejich velikosti. Nejlevněji jej můžete pořídit už za necelých sedm set korun a pokud se nebojíte investovat trochu více, cena třeba u 3 000 litrových se může vyšplhat až na pět tisíc korun. Je také dobré zvolit si ověřenou, spolehlivou firmu.

Volba je čistě na vás, ať už jde o velikost či materiál. Výsledku ale rozhodně litovat nebudete.