Jaký papír vybrat pro dokonalý tisk fotografií?

03.02.2021

Pro tisk uměleckých fotografií existuje v současnosti velké množství druhů papíru různé kvality a pochopitelně také různé ceny. Pokud se v tomto oboru příliš neorientujete, může být obtížné vybrat pro tisk vašich fotografií správný druh papíru, který by kvalitou a cenou odpovídal vašim požadavkům. Pojďme se seznámit s dvěma typy papírů, které jsou pro své neobyčejné vlastnosti oblíbené mezi fotografy na celém světě. Jsou to Awagami Washi paper a Baryta paper.

Satin Baryta Paper 295g
Satin Baryta Paper 295g

Awagami Washi paper - spojení tradice a moderní technologie

Tento typ papíru je proslulý svými schopnostmi zachytit bez rozpíjení i ty nejmenší kapky inkoustu a tím vytvořit dokonale ostré tisky, vhodné pro uchování profesionálních fotografií. Za skvělými vlastnostmi Awagami Washi paper stojí speciální vrstva, kterou je potažen klasický ručně vyráběný japonský papír Washi, jehož historie sahá až do 18 století.

V papíru Awagami Washi paper se tak snoubí stará japonská tradice s moderní technologií 21. století, aby dala vzniknout papíru, který si zachovává tradiční Washi strukturu, ale přitom je skvěle použitelný v moderních tiskárnách.

Baryta paper - dokonalá bělost vhodná pro tisk černobílých fotografií

Jedním z nejoblíbenějších médií pro tisk uměleckých fotografií ve vysokém rozlišení jsou papíry Baryta. Jejich název odkazuje na vrstvu sloučeniny síranu barnatého, jíž je povrch papíru potažen a která mu dává až nadpozemsky zářivou bělost. Díky ní jsou fotografie vytištěné na Baryta paper dokonale kontrastní a dokážou zachytit mnohem jemnější přechody odstínů, než běžné foto papíry. Papíry Baryta jsou nejčastěji využívány pro tisk černobílých uměleckých fotografií, ale jsou pochopitelně využitelné i k barevnému tisku. Díky svému složení papír nežloutne ani nekřehne a jedná se o jeden z nejodolnějších typů uměleckých papírů.