Jak se začít mít rád? Cesta vede přes kladný vztah k sobě samému

14.05.2023

V životě člověk musí řešit různé starosti, a to v pracovním i osobním životě. Někteří lidé jdou od jednoho vztahu ke druhému, protože narážejí stále na stejné problémy. Kde dělají chybu, že do svého života přitahují stále stejné typy partnerů? Na vině může být i to, že se prostě nemají dostatečně rádi. Jak se začít mít rád?

Žárlivost v partnerství

V partnerském vztahu by měla být rovnováha, tolerance, komunikace tím hlavní, co se podílí na jeho budování. Nikdo ale není dokonalý, takže v partnerství či manželství dochází k různým neshodám, hádkám, žárlivosti, nevěře. Když na partnera žárlíte, vyjadřujete tím vlastně jen své malé sebevědomí. To mohlo být udupáno někdy v dětství, což se přenese právě do dospělosti.

Kdo si nevěří, nemůže věřit ani tomu, že by mu mohl být partner věrný. Žárlivost ale vztah zabíjí. Jak se začít mít ráda, abyste se z kolotoče žárlivosti vymanila? Nevíte-li si rady, je vhodné se obrátit na odborného kouče. Ten vám vysvětlí, kde děláte chyby a naučí vás mít k sobě pozitivní vztah.

Pěstujte svého ducha

Zdravá psychika se promítne i do zdraví tělesné schránky. Žije-li člověk neustále ve stresu, dříve nebo později se u něho dostaví zdravotní problémy. Na otázku, jak začít mít rád sám sebe, je jasná odpověď. Měli byste být sami se sebou spokojeni a uvědomovat si svou hodnotu.

Pokud vám v dětství rodiče nebo kdokoliv jiný z vaší blízkosti dával neustále najevo, že za nic nestojíte, vaše sebevědomí bude na nule. Pak se pochopitelně ani rádi mít nebudete. Naučit se kladného vztahu k sobě vám pomůže i to, když si budete dělat drobné radosti.

Fyzická aktivita je také důležitá

K dobrému duševnímu zdraví přispívá vhodná fyzická aktivita. Když budete sportovat, uvolňují se do organismu hormony štěstí – endorfiny. Ty vám pomohou najít ztracený vztah k sobě samým. Jak se začít mít rád, když vás sport nebaví? Choďte aspoň na procházky. Není nutné trávit hodiny ve fitness nebo běháním. Chůze je jedním z nejdravějším a nejpřirozenějších pohybů.

Už jste někdy vyzkoušeli odborného kouče?