Holotropic breathwork: Jak vám uleví od stresu a úzkostí?

18.05.2023

Všudypřítomný tlak současné společnosti na výkon v pracovním i v osobním životě vede často k tomu, že se člověk dostává do stresu. Stresové situace je třeba se naučit zvládat, protože dlouhodobý stres vede k menší výkonnosti, bolestem hlavy a zdravotním problémům. Nezřídka se dostaví deprese, úzkosti nebo syndrom vyhoření. Jak se z tohoto kolotoče dostat? Pomoct může i holotropic breathwork.

Holotropic breathwork je účinnou metodou

Jestliže se potýkáte s dlouhodobým stresem, možná hledáte způsob, je se naučit účinně odpočívat. Měli byste si ve svém nabitém denním programu najít čas pro sebe, který budete věnovat třeba meditaci, svému koníčku nebo sportovním aktivitám. Můžete také vyzkoušet účinnou metodu holotropic breathwork neboli holotropní dýchání, s jejíž pomocí se dostanete do stavu vyššího vědomí. To má na duševní stav člověka očistný účinek, vede to ke zlepšení psychické pohody, k lepším vztahům k sobě samému i k ostatním lidem.

Holotropní dýchání kurz

Jak se holotropní dýchání praktikuje? Jeho základem je řízené dýchání. Zakladatelem této techniky je česko-americký psychiatr Stanislav Grof a jeho manželka Christina. Ti přišli na to, že holotropní dýchání umožňuje jednotlivcům prozkoumat hlubší úrovně svého podvědomí a získat vhled do neprojevených aspektů své osobnosti. To může vést k objevování nových perspektiv, pochopení příčin určitých vzorců chování a dosažení vnitřního uzdravení. Ideální je najít si pro holotropní dýchání kurz s profesionálním dohledem vyškolených odborníků. V České republice se této technice věnuje například hudebník a facilitátor Roman Petrov.

Co je holotropní dýchání

Otázka, co je holotropní dýchání, napadne asi každého, kdo o něm slyší poprvé. Přitom jako metoda vzniklo již v 70. letech minulého století. V současné době se mu opět dostává větší pozornosti, protože dokáže řešit řadu zdravotních problémů, ať je to deprese, úzkosti, různá traumata duše či stres.

Zaujala vás metoda holotropního dýchání?