Dřevěné truhlíky aneb jak se o ně starat?

09.12.2022

Popularita truhlíků ze dřeva je v současné době obrovská, čemuž se není potřeba divit. Řada zahrádkářů si totiž při pěstování okrasných rostlin a květin dává záležet na ochraně životního prostředí, takže použití plastových truhlíků nepřipadá v úvahu. Dřevěné truhlíky totiž disponují mnohem lepší životností a odolností vůči povětrnostním vlivům. Pořídit si je můžete na webových stránkách specializovaného obchodu.

Jak se o truhlík starat?

Dřevěné truhlíky jsou u zahrádkářů populární hlavně díky jejich vysoké odolnosti. Prakticky všichni mají totiž nádoby s květinami umístěné venku, takže nejsou ničím chráněny před větrem, deštěm nebo sluncem. Aby vám však truhlíky ze dřeva vydržely dlouho, je nutné jim věnovat určitou péči. Konkrétně se jedná o pravidelné ošetřování speciálním prostředkem. Typicky se jedná olej na dřevo nebo podobný typ impregnace.

Čím dřevo natřít?

Rozhodnete-li se truhlíky ze dřeva upravit dle vašich představ tak, aby dokonale zapadaly do prostředí zahrady, měli byste používat pouze speciální barvy. Výroba dřevěných truhlíků totiž předpokládá, že si budete chtít truhlík natřít. Proto je jeho venkovní strana pouze obroušená a připravená na nátěr. Na něj můžete použít prakticky jakýkoliv odstín speciální barvy na dřevo, která by ideálně měla materiál chránit před poškozením a neměla by podléhat vlivům počasí.

Kde si truhlíky pořídit?

Pokud se vám přijdou dřevěné truhlíky na květiny atraktivní a myslíte si, že budou zapadat do konceptu vaší zahrady, pak se neváhejte obrátit na renomovaný e-shop. V jeho nabídce naleznete truhlíky hned několika velikostí, které jsou navíc vyrobeny z masivního smrkového dřeva. Samozřejmostí je pak vnitřní impregnace, jež dřevo ochrání před plísněmi. Celková odolnost je navíc podpořena fólií, díky čemuž je truhlík připravený k nasypání zeminy.

Péče o dřevěné truhlíky na terasu není nijak složitá. Stačí je pouze natřít odolným nátěrem s impregnací a čas od času použít další speciální nátěr, například olejem na dřevo.